Dziecko z dysleksją i cele

Rate this item
(0 votes)
Posted on November 04, 2013

nauczyciele jak nauczyc czytaDzieci dyslektyczne osiągają wiele sukcesów w życiu dorosłym, bo pokonywanie problemów dyslektycznych nauczyło je ciągłego wysiłku.  Dzieci te nie poddają się łatwo i cieszą z drobnych sukcesów.
A najważniejszą osobą, która może mu w tym pomóc jest rodzic.

Gdy twoje dziecko ma dysleksję warto pamiętać, że cele jakie chciałoby osiągnąć, powinny być dostosowane do jego realnych możliwości. Dość częstym problemem rodziców dzieci z dysleksją jest trudność w zaakceptowaniu faktu, iż ich syn czy córka musi poświęcić dużo czasu na osiągniecie celu, który dziecko bez dysleksji osiąga błyskawicznie. Dlatego cele wyznaczane przez rodzica, szkołę i samo dziecko muszą być REALISTYCZNE. 

Wyobraźmy sobie teraz, że znaleźliśmy się w systemie, który każe nam zdać egzamin z fizyki na poziomie studiów uniwersyteckich. Jeśli nie jesteś fizykiem możliwe, że uda ci się to za pół roku, rok. A ile pracy będziesz musiał to włożyć?
A dziecko, które ma problem z syntezą sylab, system, w którym się znalazło, próbuje zmusić do czytania 2 stronicowych tekstów, drukowanych małą czcionką. Zapewne osiągnie swój cel. W przyszłości. W tej chwili zostało wciśnięte w system, który do niego nie pasuje, który nie jest naturalny dla jego rozwoju i aktualnych zasobów.
Dzieci, którym dobrze idzie w szkole, aby się rozwijać nieustannie dokonują wysiłku, wychodząc poza swoją strefę komfortu. Ale potem do niej wracają. Dzieci z dysleksją natomiast, nieustannie pracują poza sferą komfortu! Próbują przez cały rok dogonić resztę grupy. Efekty bywają różne, a cały proces bolesny i nie ma nic wspólnego z przyjemnością płynącą ze zdobywania wiedzy.
Wspólna praca z realistycznymi celami, pozwala rodzicowi oswoić się z ograniczeniami własnego dziecka i nie wymagać niemożliwego, a dziecku nabrać pewnej kontroli nad własną, najbliższą przyszłością. To z kolei, powoduje wzrost motywacji do pracy umysłowej i dobre samopoczucie.

Możecie działać wg. schematu i wspólnie ustalić:
1. CO NALEŻY ZMIENIĆ (zdefiniowanie problemu) – czytam słabo
2. W CO NALEŻY TO ZMIENIĆ (rozwiązanie problemu, cel) – czytam płynnie
3. JAK DOPROWADZIĆ DO ZMIANY (wdrożenie rozwiązania problemu w etapach) – 1) rozpoznawanie liter 2) czytanie sylabami 3) czytanie całych słów 4) czytanie krótkich zdań 5) dostosowanie trudności tekstu do możliwości dziecka 6) ciekawe teksty 7) ćwiczenia na rozumienie czytanego tekstu


To tylko jeden z przykładów, w ten sposób możecie pracować z każdym celem i rozbijać go na dowolnie szczegółowe etapy. Dzięki temu, że cele są dobrane właściwie, czyli dostosowane do aktualnego poziomu umiejętności dziecka, u małego czytelnika udaje się budować poczucie sukcesu i satysfakcji. Ma to ogromny wpływ na kształtowanie pewności siebie w dalszych latach edukacji.
Nawet jeśli dziecko nie osiągnie swojego celu lub nie zakończy pewnego etapu, tak szybko jak moglibyście oczekiwać, dążenie do kolejnych „stopni” jest niezwykle satysfakcjonujące.
Pamiętajmy, aby chwalić dziecko za to, że pamięta o swoim celu i pracuje nad nim. Chwalimy nie tylko za wyniki, chwalimy przede wszystkim za próby! To najlepszy sposób na kształtowanie wytrwałości. Jak chwalimy? Zwracając uwagę na każdy postęp i wysiłek, zadajmy pytanie: ” jak to zrobiłeś?” „jaką widzisz jakąś różnicę między tym, jak czytasz dziś, a tydzień temu?" Takie pytania to świetna okazja, aby nazwać i uporządkować sposób, schemat, który pozwolił mu odnieść sukces. Pytania te stanowią doskonałą okazję do naturalnego prawienia komplementów oraz powodują, że dziecko zaczyna dostrzegać swoją wartość. Ustalanie i pomoc w realizacji celów adekwatnych do indywidualnych możliwości poznawczych dziecka jest kluczowym elementem sukcesu teraz i w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z trudnościami w uczeniu się, ponieważ będąc w zwykłej szkole nieczęsto doświadczają one smaku sukcesu.

 

Aktualności

 • Aktualności - tekst April 20, 2012

  Najbliższe wolne terminy: 2-6 października 2017. Zapisy:  tel. 502 905 754

  Dyskalkulia – jak ją rozpoznać?
  Istnieje kilkanaście, a tak naprawdę kilkadziesiąt symptomów, które mogą występować u dziecka, jedne z nich mogą być nasilone, inne nie występują wcale.Pierwsze z nich możecie Państwo zauważyć już u kilkulatków. Dziecko, które nie jest odpowiednio stymulowane poznawczo w odpowiednio wczesnym okresie, może mieć w procesie edukacji coraz więcej problemów, które narastają z każdym rokiem.  Czytaj więcej

  Wczesne objawy dysleksji
  Zarówno dziś, jak i w przeszłości, średnio 3 bądź 4 uczniów z każdej klasy, dociera do szkoły z bólem brzucha. Kolejny raz słyszy o sobie: „zdolny, ale leniwy”, „taki bystry a ma kłopoty z nauką”, „duka, ciężko go zrozumieć”, „popełnia mnóstwo błędów”, “mógłby, gdyby tylko zechciał”.  Czytaj więcej

  Odstępy między liniami pomagają dyslektykom
  Ostatnie badania naukowe pokazały, iż zwiększenie odstępów pomiędzy znakami i słowami w tekście poprawia szybkość i jakość czytania u dzieci dyslektycznych. Dzięki takim tekstom czytają one średnio o 20 % szybciej, popełniając przy tym o połowę mniej błędów. Czytaj więcej

  Dysleksja - każdy medal ma dwie strony
  Trudności z czytaniem są dla dziecka źródłem stresu. Ale dysleksja ma też inne oblicze: dyslektyczne dzieci są wrażliwe, bardzo często utalentowane, mają rozbudowaną wyobraźnię. To dlatego Ronald D. Davis swoją książkę zatytułował „Dar dysleksji”. Opisał w niej sposoby radzenia sobie z tym problemem. Czytaj więcej