Badania

Rate this item
(0 votes)
Posted on December 25, 2011

 

ksika dar dysleksjiProgram Korekty Dysleksji został opracowany przez Ronalda Davisa poprzez niezależne eksperymenty i badania, które rozpoczęły się w  1980 roku . Davis, który sam był dotknięty poważną dysleksją, odkrył proste techniki, które radykalnie poprawiają zdolność do skupienia się na tekście. Poprzez doświadczenie kliniczne w pracy z dorosłymi i dziećmi z dysleksją, Davis i jego wspólpracownicy przez wiele lat udoskonalali te metody.

W 1994 roku, po zakończeniu pracy z ponad 1000 klientów, Davis opublikował pierwsze wydanie książki "Dar dysleksji", z opisem teorii i ćwiczeń.

 Od tego czasu setki specjalistów ukończyło zaawansowane szkolenia z zakresu metody Davisa, którzy do tej pory udzielilii pomocy ponad 20.000 klientów na całym świecie.

 

Badania:  

Kanada, 2009

Faclilitatorzy metody Davisa -  Lawrence i Stacey Smith zebrali dane, które wskazują na znaczny wzrost poziomu czytania ponad 360 klientów, którzy ukończyli Program Korekty Dysleksji metodą Davisa®, w ich ośrodku, Rocky Point Academy, w Calgary, w Kanadzie. Odczyt poziomu na początku i na końcu pięcio-dniowego programu podstawowego mierzono przy użyciu skali Ekwall - Shanker Inventory. Badanie pokazuje pokazuje, iż u uczestników programów nastąpiła poprawa w czytaniu o średnio 4 poziomy. Ponad jedna trzecia tej grupy wykazała poprawę na 5 lub więcej poziomach jakości, ponad trzy czwarte poprawiło swoje umiejętności czytania o co najmniej 3 poziomy.

reading progress2Według badań poziom poprawy jest skorelowany z wiekiem ucznia. Osiągnięcia dzieci w wieku od 8 do 12 lat to średnio nieco powyżej 3 poziomy. Nastolatkowie, w wieku 13-18, poprawili swoje czytanie średnio o 5 poziomów, w ciągu 5-dniowego programu. Osoby dorosłe, w wieku od 19 do 57 lat wykazały poprawę w czytaniu o 6 poziomów. Te przedstawione wyniki są bardzo spójne z wcześniejszymi danymi przedstawianymi przez państwa Smiths w 2004 roku, dotyczące pierwszych 120 klientów.
Wielu uczestników wykazało wyniki lepsze, niż użyte narzędzie mogło zmierzyć. Badający stosowali test mierzący umiejętności czytania tylko do poziomu 9 klasy. Około jedna trzecia nastolatków i 40%  dorosłych klientów osiągneła wyniki lepsze niż  maksymalny poziomu testu. Tym samym nie mogły być one uwzględnione w badaniach statystycznych.

Wyniki te obalają mit, że jest " za późno ", aby skorygować dysleksję u starszych dzieci. Program Davisa największą skuteczność wykazuje właśnie u dzieci starszych, młodzieży i dorosłych.  Dane te potwierdzają, że ​​dzieci poniżej 8 roku życia mają mniejsze korzyści z przebytego programu. 7- latkowie wykazali  poprawę o średnio 2 poziomy, młodsze dzieci natomiast potrzebują sporo dalszej praktyki i wsparcia poprzez uczestnictwo w programie przeznaczonym dla małych dzieci, aby stać się pewnymi siebie, niezależnymi czytelnikami. Celem programu Davis jest dostarczenie narzędzia, które pozwala na opanowanie fundamentalnych umiejętności, które stanowią niezbędną podstawę w kształceniu ustawicznym.

Wyniki przedstawione powyżej są wynikami średnimi. Każdy Program Korekty Dysleksji met. Davisa jest bardzo indywidualny i każdy klient będzie się rozwijać w swoim własnym tempie. Niektóre osoby mogą odczuwać ogromne korzyści  w czytaniu natychmiast , podczas gdy inni mogą potrzebować więcej czasu i praktyki, aby osiągnąć podobne wyniki.

Materiały źródłowe: http://www.rockypointacademy.com/statistics.htm

 

Iran, 2012: Naukowcy z Uniwersytetu  w Isfahanie przeprowadzili badania na 20 chłopcach z trzeciej kasly wybranych i przydzielonych losowo do grupy eksperymentalnej i grupy kontrolnej. W grupie eksperymentalnej przeprowadzono 16 półgodzinnych sesji opartych na metodach Davisa. Uczniów  badano przed zajęciami, na zakończenie sesji i ponownie w ciągu roku i 3 miesięcy.

 • czytanie: grupa eksperymentalna wykazała statystycznie istotne zmiany w testach czytania tekstu, ciągu słów rymowanych, rozpoznawaniu słów i słów bez znaczenia.
 • badania psychologiczne: wyniki badań wykazały, że dzięki metodzie Davisa, wzrosła samoocena dzieci dyslektycznych dotycząca postępów w nauce, sporcie i kompetencjach społecznych.

Szczegółowy opis badania dostępny w języku angielskim: 

http://www.jbs.ir/browse.php?a_id=862&sid=1&slc_lang=en

Malezja, 2011: Naukowcy pracowali z trzema dyslektycznymi dziewczynkami w wieku 13 lat, które prawie nie potrafiły czytać (nie rozpoznawłay nawet prostych słów). Z grupą kontrolną nie prowadzono żadnych dodatkowych zajęć. Wykorzystano program modelowania słów-pułapek z gliny oraz ćwiczenia czytania met. Davisa. Wyniki po badaniu pokazują,iż wszystkie trzy uczennice były w stanie płynnie czytać fragmenty tekstu zawierające słowa, które zostały wcześniej „rozbrojone” przy pomocy plasteliny, wiedziały również jak prawidłowo zidentyfikować i napisać wszystkie słowa z tekstu, jednak nie były w stanie nauczyć się takiego fragmentu tekstu, który zawierał słowa wcześniej nie”rozbrojone” przy użyciu gliny. Dziewczynki również zaczęły wykazywać oznaki zwiększonej pewności siebie, elastyczności wobec nauczycieli oraz chętniej podjemowały się innych zadań szkolnych. 

Szczegóły badania w języku angielskim: 

http://ejournals.ph/index.php?journal=TAPER&page=article&op=view&path%5B%5D=3789&path%5B%5D=4019

Opis innych badań nad metodą dostępny w języku angielskim:

http://www.dyslexia.com/science/research.htm

Read 6897 times Last modified on Tuesday, 03 February 2015 20:00
Published in O metodzie
More in this category: « Dlaczego metoda Davisa?

Aktualności

 • Aktualności - tekst April 20, 2012

  Najbliższe wolne terminy: 2-6 października 2017. Zapisy:  tel. 502 905 754

  Dyskalkulia – jak ją rozpoznać?
  Istnieje kilkanaście, a tak naprawdę kilkadziesiąt symptomów, które mogą występować u dziecka, jedne z nich mogą być nasilone, inne nie występują wcale.Pierwsze z nich możecie Państwo zauważyć już u kilkulatków. Dziecko, które nie jest odpowiednio stymulowane poznawczo w odpowiednio wczesnym okresie, może mieć w procesie edukacji coraz więcej problemów, które narastają z każdym rokiem.  Czytaj więcej

  Wczesne objawy dysleksji
  Zarówno dziś, jak i w przeszłości, średnio 3 bądź 4 uczniów z każdej klasy, dociera do szkoły z bólem brzucha. Kolejny raz słyszy o sobie: „zdolny, ale leniwy”, „taki bystry a ma kłopoty z nauką”, „duka, ciężko go zrozumieć”, „popełnia mnóstwo błędów”, “mógłby, gdyby tylko zechciał”.  Czytaj więcej

  Odstępy między liniami pomagają dyslektykom
  Ostatnie badania naukowe pokazały, iż zwiększenie odstępów pomiędzy znakami i słowami w tekście poprawia szybkość i jakość czytania u dzieci dyslektycznych. Dzięki takim tekstom czytają one średnio o 20 % szybciej, popełniając przy tym o połowę mniej błędów. Czytaj więcej

  Dysleksja - każdy medal ma dwie strony
  Trudności z czytaniem są dla dziecka źródłem stresu. Ale dysleksja ma też inne oblicze: dyslektyczne dzieci są wrażliwe, bardzo często utalentowane, mają rozbudowaną wyobraźnię. To dlatego Ronald D. Davis swoją książkę zatytułował „Dar dysleksji”. Opisał w niej sposoby radzenia sobie z tym problemem. Czytaj więcej