Najczęściej zadawane pytania

1. Czy 5 dni kursu wystarczy, aby wyleczyć moje dziecko z dysleksji?
5-dniowy program korekty dysleksji to  początek pracy, którą rodzic lub opiekun kontynuuje w domu z dzieckiem, aż do uzyskania znaczącej poprawy.  Zwykle znaczący postęp w czytaniu jest widoczny po  5 dniach zajęć, ale należy przyjąć, że jest to początek pracy, która musi być systematycznie kontynuowana w domu.

2. Moje dziecko ma wszystkie symptomy dysleksji. Czy kurs pomoże mu na wszystko?
30-godzinny program korekty dysleksji  skupia się wyłącznie na jednym problemie, zwykle jest to czytanie. 

3. Gdzie mogę odbyć szkolenie, aby móc pracować z uczniami tą metodą?
Szkolenia takie są cyklicznie organizowane w  Wielkiej Brytanii przez  Davis Learning Foundation.  Więcej o kursach można przeczytać tu.

4. Mój syn ma 7 lat, czy już może wziąć udział w programie korekty dysleksji ? I jaką mam gwarancję, że metoda zadziała w przypadku mojego dziecka ?
Aby program się powiódł dziecko musi posiadać  pewien stopień dojrzałości do zadań rutynowych, musi również rozumieć jaki jest cel zajęć oraz mieć motywację, aby współpracować z prowadzącym. Często dzieci poniżej 8 roku życia,  nie są wystarczająco dojrzałe emocjonalnie, aby uczestniczyć w tych zajęciach.

5. Jak długo muszę pracować z dzieckiem  w domu po programie ?
To zależy od nasilenia objawów dysleksji.  Jest niewielka grupa dzieci, które po programie bardzo szybko, w przeciągu miesiąca czy dwóch czytają tak, jak dzieci bez dysleksji z grupy rówieśniczej. Jednak jeśli zaburzenie jest silne, należy się liczyć z regularną  pracą przez dłuższy czas – kilka miesięcy  do pół roku.

6. Przeczytałam w książce „Dar dysleksji”, że w czasie zajęć moje dziecko nauczyć się utrzymywać „oko umysłu” stabilnie i to mu pomoże w czytaniu. Przyznam, że sama nie rozumiem o co tu chodzi i obawiam się, że mój 9 letni syn też tego nie zrozumie.
To prawda, że pojęcie „oko umysłu” brzmi dość egzotycznie, w gruncie rzeczy jest dość prostym do wykonania ćwiczeniem. Szczególnie osoby z dysleksją, które myślą obrazami, nie mają z nim problemu.  Jeśli jednak okazuje się zbyt trudne dla danego dziecka, wtedy wykonujemy inną, prostą technię przywracania orientacji.

7. Mój syn skończył kurs u pani, po kursie czytaliśm codziennie wg zaleceń, w stanie orientacji, na plastelinę nie było czasu i widzę, że ciągle przekręca niektóre słowa, a minęło już pól roku od kursu.
Aby metoda przyniosła dobry efekt, konieczne jest stosowanie wszystkich komponentów metody: utrzymania orientacji u siebie i dziecka, wyklejanie słów pułapek z plasteliny oraz dostosowanie techniki czytania do aktualnych umiejętności dziecka.  Jeśli jeden z komponentów zostanie wyłączony z pracy, efekty mogą być słabsze lub rozciągnięte w czasie.

8. Na stronie pisze pani, że ćwiczenia w czasie kursu polegają na czytaniu. Co jeśli dziecko (8 lat) nie składa jeszcze słów, nie rozpoznaje kilku liter , a inne mu się mylą. Jak można zacząć ćwiczenia z czytania?
Program korekty dysleksji jest zawsze dostosowany do aktulanych umiejętności dziecka. W tym wypadku zaczynamy od podstaw czyli uczymy się liter, następnie  syntezy, w końcu czytania prostych słów.

9. Skąd będę wiedział, co zrobić z dzieckiem po kursie?
Ostatniego dnia zajęć rodzic uczy się metody. Wszystkie konieczne ćwiczenia są demonstrowane oraz wykonywane przez rodzica i dziecko wspólnie.

10. Czym metoda Davisa różni się od tradycyjnych metod stosowanym podczas reedukacji w szkole i poradniach?
Metoda Davisa różni się od innych metod stosowanych w polskiej i zagranicznej edukacji tym, że rozwiązuje problem, którego w ogóle nie dotykają inne sposoby pracy z dyslektykami. Ten problem to poczucie zamętu, fachowo nazywane "dezorientacją". 

11. Bardzo chciałabym, aby mój syn uczestniczył w tej terapii jak najszybciej, ale on nie chce. Czy mimo to warto spróbować?
Jeśli dziecko nie ma motywacji i duży opór przed zajęciami warto poczekać, aż motywacja się pojawi.  Efekt naszej wspólnej pracy jest uzależniony od dobrej współpracy z dzieckiem.

12. Mam córkę i syna – oboje dyslektycy, czy można dla nich zorganizować wspólne zajęcia?
Niestety nie,  jest to program indywidulalny 1/1. Mimo takich samych objawów dysleksji u obojga dzieci, przyczyny mogą być trochę inne, więc rodzaj i kolejność wykonywania ćwiczeń zapewne będzie inna, dostosowana idywidulanie do każdego z nich.

13. Jestem dorosłą dyslektyczką. Czy po kursie również muszę ćwiczyć w domu, czy 5 dni wystarczy abym nauczyła się czytać ?
Niezależnie od wieku, aby program przyniósł efekt, ćwiczenia należy wykonywać również po kursie.

Aktualności

 • Aktualności - tekst April 20, 2012

  Najbliższe wolne terminy: 2-6 października 2017. Zapisy:  tel. 502 905 754

  Dyskalkulia – jak ją rozpoznać?
  Istnieje kilkanaście, a tak naprawdę kilkadziesiąt symptomów, które mogą występować u dziecka, jedne z nich mogą być nasilone, inne nie występują wcale.Pierwsze z nich możecie Państwo zauważyć już u kilkulatków. Dziecko, które nie jest odpowiednio stymulowane poznawczo w odpowiednio wczesnym okresie, może mieć w procesie edukacji coraz więcej problemów, które narastają z każdym rokiem.  Czytaj więcej

  Wczesne objawy dysleksji
  Zarówno dziś, jak i w przeszłości, średnio 3 bądź 4 uczniów z każdej klasy, dociera do szkoły z bólem brzucha. Kolejny raz słyszy o sobie: „zdolny, ale leniwy”, „taki bystry a ma kłopoty z nauką”, „duka, ciężko go zrozumieć”, „popełnia mnóstwo błędów”, “mógłby, gdyby tylko zechciał”.  Czytaj więcej

  Odstępy między liniami pomagają dyslektykom
  Ostatnie badania naukowe pokazały, iż zwiększenie odstępów pomiędzy znakami i słowami w tekście poprawia szybkość i jakość czytania u dzieci dyslektycznych. Dzięki takim tekstom czytają one średnio o 20 % szybciej, popełniając przy tym o połowę mniej błędów. Czytaj więcej

  Dysleksja - każdy medal ma dwie strony
  Trudności z czytaniem są dla dziecka źródłem stresu. Ale dysleksja ma też inne oblicze: dyslektyczne dzieci są wrażliwe, bardzo często utalentowane, mają rozbudowaną wyobraźnię. To dlatego Ronald D. Davis swoją książkę zatytułował „Dar dysleksji”. Opisał w niej sposoby radzenia sobie z tym problemem. Czytaj więcej