skan mzguOkoło 10% populacji USA cierpi na dysleksję. Dysleksja jest zazwyczaj diagnozowana w połowie szkoły podstawowej, ale rezultaty nowych badań mogą pomóc w identyfikacji tych dzieci, nawet zanim rozpoczną naukę czytania. Dzięki temu  będą mogły otrzymać wcześniej dodatkową pomoc.
Badanie zostały przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie.
Pozwoliło ono znaleźć u dzieci w wieku przedszkolnym korelację pomiędzy niskimi kompetencjami, związanymi z późniejszą umiejętnością czytania, a rozmiarem pewnej struktury mózgu, która łączy dwa obszary odpowiedzialne za  przetwarzanie mowy.Poprzednie badania pokazują, że u dorosłych mających niską umiejętność czytania, struktura ta, znana jako pęczek łukowaty, jest mniejsza i gorzej zorganizowana  niż  u dorosłych, którzy czytają normalnie.

E-czytniki pomagają dyslektykom

Posted on November 20, 2013

czytnikElektroniczne czytniki książek pomagają niektórym dyslektykom.
Współczesnie wiele osób korzysta z elektronicznych czytników i ma wiele korzyści z takiej wirtualnej biblioteki. Obecnie naukowcy odkryli, że także dyslektyczni czytelnicy mogą czytać łatwiej, szybciej i z lepszym zrozumieniem, dzięki krótkim liniom tekstu wyświetlanym na tych urządzeniach.
Wyniki badań zespołu kierowanego przez  Matthew H. Schnepsa z Harvard-Smithsonian Astrophysical Observatory Laboratory for Visual Learning, zostały opublikowane w periodyku naukowyml PLOS ONE.

Dziecko z dysleksją i cele

Posted on November 04, 2013

nauczyciele jak nauczyc czytaDzieci dyslektyczne osiągają wiele sukcesów w życiu dorosłym, bo pokonywanie problemów dyslektycznych nauczyło je ciągłego wysiłku.  Dzieci te nie poddają się łatwo i cieszą z drobnych sukcesów.
A najważniejszą osobą, która może mu w tym pomóc jest rodzic.

iphone-line-heightOstatnie badania naukowe pokazały, iż zwiększenie odstępów pomiędzy znakami i słowami w tekście poprawia szybkość i jakość czytania u dzieci dyslektycznych. Dzięki takim tekstom czytają one średnio o 20 % szybciej, popełniając przy tym o połowę mniej błędów. Badanie zostało przeprowadzone  we Francji, przez francusko-włoski zespół badawczy na Uniwersytecie Marsylskim. Rezultaty tych badań zostały opublikowane 4 lipca 2012 roku w „Proceedings” Narodowej Akademii Nauki (PNAS).

dysfunkcje wzrokoweBadania mózgu metodą obrazowania MRI wykluczają dysfunkcje w funkcjonowaniu układu wzrokowego jako przyczynę dysleksji.
Nowe metody obrazowania mózgu u osób z dysleksją pokazują, że zaburzenia w funkcjonowaniu układu wzrokowego nie są przyczyną dysleksji, za to bardziej prawdopodobne jest to, że są one konsekwencją dysleksji.Wnioski które zostały opublikowane w czasopiśmie „Neuron”, wnoszą sporo istotnych informacji do wiedzy o dysleksji i są ważnym głosem w trwającej wiele lat, dyskusji na temat deficytów w przetwarzaniu bodźców wizualnych  i ich wpływie na dysleksję rozwojową.

Aktualności

 • Aktualności - tekst April 20, 2012

  Najbliższe wolne terminy: 2-6 października 2017. Zapisy:  tel. 502 905 754

  Dyskalkulia – jak ją rozpoznać?
  Istnieje kilkanaście, a tak naprawdę kilkadziesiąt symptomów, które mogą występować u dziecka, jedne z nich mogą być nasilone, inne nie występują wcale.Pierwsze z nich możecie Państwo zauważyć już u kilkulatków. Dziecko, które nie jest odpowiednio stymulowane poznawczo w odpowiednio wczesnym okresie, może mieć w procesie edukacji coraz więcej problemów, które narastają z każdym rokiem.  Czytaj więcej

  Wczesne objawy dysleksji
  Zarówno dziś, jak i w przeszłości, średnio 3 bądź 4 uczniów z każdej klasy, dociera do szkoły z bólem brzucha. Kolejny raz słyszy o sobie: „zdolny, ale leniwy”, „taki bystry a ma kłopoty z nauką”, „duka, ciężko go zrozumieć”, „popełnia mnóstwo błędów”, “mógłby, gdyby tylko zechciał”.  Czytaj więcej

  Odstępy między liniami pomagają dyslektykom
  Ostatnie badania naukowe pokazały, iż zwiększenie odstępów pomiędzy znakami i słowami w tekście poprawia szybkość i jakość czytania u dzieci dyslektycznych. Dzięki takim tekstom czytają one średnio o 20 % szybciej, popełniając przy tym o połowę mniej błędów. Czytaj więcej

  Dysleksja - każdy medal ma dwie strony
  Trudności z czytaniem są dla dziecka źródłem stresu. Ale dysleksja ma też inne oblicze: dyslektyczne dzieci są wrażliwe, bardzo często utalentowane, mają rozbudowaną wyobraźnię. To dlatego Ronald D. Davis swoją książkę zatytułował „Dar dysleksji”. Opisał w niej sposoby radzenia sobie z tym problemem. Czytaj więcej