Blog

10 najlepszych książek z dużymi literami do nauki czytania

1/5 - (1 vote)

Jeśli Twoje dziecko rozpoczyna właśnie naukę czytania, być może ten tekst będzie dla Ciebie przydatny. Duża czcionka i krótkie zdania zachęcają najmłodszych czytelników do samodzielnej lektury. Właśnie dlatego, przygotowałam dla Ciebie recenzję 10 książek pisanych dużą czcionką, które serdecznie polecam!

1) “Pierwszy dzień w szkole” Helena Bross (Seria: „Klasa 1b”)

Pierwszy dzień w szkole jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu dziecka. Nowi koledzy i koleżanki, nauczyciele, książki, a nawet nowy budynek – to wszystko może wydawać się naszemu maluchowi naprawdę przerażające. Z pomocą przychodzi książka „Pierwszy dzień w szkole”, która z pewnością „odczaruje” wszelkie obawy i sprawi, że szkoła przestanie wydawać się taka straszna.

Książka opisuje losy dwóch przyjaciółek Oliwii i Julki, które są nierozłączne od czasów przedszkola i wspólnie nie mogą doczekać się swojego pierwszego dnia w szkole. Starszy kolega Wiktor nie podziela ich entuzjazmu i opowiada im niestworzone historie, które mają spotkać dziewczynki w szkolnej rzeczywistości. Duch w piwnicy, sól dosypywana do mleka, przerażające zadania matematyczne – to tylko niektóre z przykrych rzeczy, które według Wiktora czekają na dziewczynki w szkole. Czy naprawdę jest się czego bać?

Książka jest przeznaczona dla dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem. Duże litery, odstępy między wierszami i przyjazne ilustracje sprawią, że „Pierwszy dzień w szkole” wciągnie dziecko w świat wspaniałej przygody i pomoże w nauce czytania. Poza tym to świetny sposób, by przyszli pierwszoklasiści zapomnieli o lękach związanych z pójściem do szkoły!

Książka ma także bardzo poręczny format – wielkości zeszytu. Dzięki temu można zabrać ją ze sobą wszędzie!

2) „Tajemniczy Przyjaciel” Helena Bross (Seria: „Klasa 1b”)

„Tajemniczy Przyjaciel” to kolejna książka z serii „Klasa 1b” i nie bez powodu umieszczam ją w tym zestawieniu. Uważam, że książeczki z tej serii są naprawdę bardzo przyjazne dzieciom i wprost stworzone do nauki czytania.

Tym razem akcja książki rozgrywa się już w trakcie roku szkolnego. „Tajemniczy Przyjaciel” opisuje losy nieokrzesanej klasy 1b. Wychowawczyni, Pani Klara, postanawia poprawić atmosferę wśród dzieci i zbliżyć je do siebie. W tym celu organizuje zabawę w „tajemniczego przyjaciela.” Każdy uczeń ma wylosować osobę z klasy, dla której musi zrobić coś miłego. Reszta dzieci nie może się dowiedzieć, kto kogo wylosował. Na wykonanie zadania pierwszaki mają tylko tydzień. Jak sobie z nim poradzą?

Tak jak w poprzedniej pozycji z tej serii duże litery na jasnym tle znacznie ułatwiają czytanie, a barwne ilustracje idealnie dopełniają jej treść. Poza tym powiadanie zostało napisane prostym i przyjemnym dla dziecka językiem.

3) Seria “Już czytam” Agnieszka Stelmaszyk

Seria „Już czytam” składa się z dwunastu książeczek, które wspierają dzieci w nauce czytania. Książeczki sprawdzą się dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Autorka serii, Agnieszka Stelmaszyk, jest metodykiem edukacji wczesnoszkolnej i dokładnie zna specyficzne potrzeby małego czytelnika. Książki zostały napisane prostym i przyjaznym językiem. Kolejnym plusem są krótkie zdania oraz przejrzysty układ stron zachęcający dziecko do samodzielnego czytania.  Przepiękne ilustracje, które dodatkowo pobudzają wyobraźnię uzupełniają zabawne i wciągające historie.

Przyglądając się tej serii bardzo spodobał mi się słowniczek trudniejszych słów znajdujący na końcu każdej części oraz zbiór zadań sprawdzający zrozumienie tekstu.
Przyjazny format tych książeczek sprawia, że bez problemu zmieszczą się w plecaku, lub w torebce. Dzięki książkom z tej serii będzie Ci trudno oderwać dziecko od czytania!

4) „Nauka czytania” Agnieszka Łubkowska

Oczywiście w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć także mojej autorskiej książki!

„Nauka czytania” nie jest zwyczajnym elementarzem. Przygotowałam ją tak, by łączyła przyjemne z pożytecznym, czyli tytułową nauką czytania!  Książka jest przeznaczona dla dzieci zagrożonych dysleksją lub tych, u których już ją stwierdzono, ale może też służyć wszystkim młodym czytelnikom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami. Cały elementarz jest bardzo przejrzysty i czytelny, a barwy są stonowane i nierozpraszające. Strony zostały ozdobione przyjemnymi ilustracjami fenomenalnej Joanny Kłos. Wszystkie zdania zostały napisane wyraźną czcionką i dużymi znakami. Historyjki zamieszczone w książce składają się z kilku zdań, tak by dziecko w trakcie czytania nie zmęczyło się i miało poczucie sprawczości i satysfakcji po jej zakończeniu. Starałam się, aby wszystkie czytanki wzbogacały dziecka wiedzę o naturze, zwierzętach i zjawiskach na Ziemi.

Dokładny opis „Nauki czytania” znajdziesz tutaj: http://e-akademiarodzicow.pl/moje-ksiazki/
Polecam także szczegółową recenzję mojej książki, która pojawiła się na stronie „Teatr dla wszystkich”: https://teatrdlawszystkich.eu/elementarz/

5) Seria „Martynka – zaczynam czytać z Martynką

„Zaczynam czytać z Martynką” to doskonała pierwsza lektura dla dzieci, które rozpoczynają naukę czytania. Książeczki z tej serii zostały napisane bardzo dużymi literami. Przygody Martynki, jej rodziny i przyjaciół zostały przedstawione w krótkich tekstach o prostej budowie fonetycznej.

Nieskomplikowane zdania i przejrzyste rozplanowanie tekstu na stronie sprawiają, że dziecko chętniej sięgnie po książkę! W każdym tomiku  znajdują się trzy wciągające opowieści. Moją uwagę zwróciły także przepiękne ilustracje oraz ciekawe i pouczające sytuacje, z którymi musi zmierzyć się tytułowa bohaterka.

6) Seria Czytam sobie” Wydawnictwo Egmont

Seria „Czytam sobie” to trzypoziomowy zestaw książek, przeznaczonych do nauki czytania. Książeczki są skierowane do dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Tworzą je łatwe teksty, prosty, dziecięcy język, krótkie i przyjemne opowieści oraz poziom dostosowany do aktualnych kompetencji dziecka. Poza tym dzięki tej serii dziecko nie tylko rozwija swoją wyobraźnię, ale też buduje swoje poczucie wartości i pewność siebie.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, seria składa się z trzech poziomów:

1 „Składam słowa”– ten zestaw zawiera książeczki, w których znajduje się maksymalnie 150 – 200 słów, w bardzo krótkich zdaniach. Książki z tej części uczą dziecko podziału słów na głoski.

2 „Składam zdania” – w tej części znajdziesz książki, które posiadają od 800 do 900 słów i już troszkę dłuższe zadania. Pojawiają się pierwsze dialogi. Ten poziom nadaje się do nauki sylabizowania.

3 „Połykam strony” – najbardziej wymagająca część serii. Książki zawierają po 2500 – 2800 słów. Dłuższe zdania. W każdej z książeczek z poziomu trzeciego zamieszczono również słownik trudniejszych wyrazów.

Piękne ilustracje z pewnością ubarwią pierwszy kontakt małego czytelnika z książką. Bardzo spodobał mi się także pomysł podzielenia serii na poziomy, co z pewnością pomoże w budowaniu u dziecka wytrwałości i poczucia sukcesu!

7) „Baśniowe czytanki: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” AWM Agencja Wydawnicza  

       
Kolejna pozycja to kultowa bajka o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, tym razem napisana prostymi i krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka z pewnością ułatwi dziecku samodzielną lekturę. Seria „Baśniowe czytanki” jest przeznaczona dla dzieci, które dopiero uczą się czytać.

W książeczce znajdziesz barwne ilustracje, które wzbogacą wyobraźnię i pomogą w zrozumieniu tekstu. Układ stron i rozmieszczenie tekstu zostały przemyślane tak, by jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić najmłodszym czytanie. Moją uwagę zwróciły także twarze postaci, o których mówi się na danej stronie, namalowane na marginesach.

8) Seria „Ciekawe dlaczego”

Wspaniała seria dla wszystkich ciekawskich! Odpowiedzi na trudne pytania napisane naprawdę prostym i przyjaznym dziecku językiem. Z książek z tej serii dziecko dowie się m.in. dlaczego morze jest słone, kangury mają torby, gwiazdy migoczą, pająki tkają sieci, a wielbłądy mają garby!
Dodatkowo bogate i zabawne ilustracje przedstawią dziecku fascynujący świat fauny i flory, geografii i zjawisk atmosferycznych.

Seria „Ciekawe dlaczego” to tak naprawdę zestaw mini encyklopedii dla dzieci, które pozwolą najmłodszym lepiej poznać otaczający ich świat. Duże litery i krótkie teksty z pewnością znacząco ułatwiają czytanie. Dzięki tej serii dziecko może nie tylko nauczyć się czytać, ale także rozbudzić w sobie ciekawość świata!

9) Seria „Franklin”

Przyjrzałam się bliżej także serii „Franklin” – to zbiór książeczek opisujących losy zabawnego żółwia Franklina i jego przyjaciół. Przygody, które dzieci znają z telewizyjnej bajki,  teraz dostępne są w nieco zmienionej wersji na papierze. Proste zdania i nieskomplikowane słowa zachęcają do samodzielnego czytania. Jeśli Twoje dziecko jest fanem Franklina, ta pozycja powinna być obowiązkową w waszej biblioteczce!

Po pierwsze przedszkolaki mogą dzięki tej serii rozpocząć naukę czytania ze swoim ulubionym bohaterem, a starsze dzieci w pełni nauczą się czytać samodzielnie. Kolejnym plusem jest to, że książki z serii Franklin opowiadają historie o przyjaźni, zaufaniu, rodzinie, a także o wszystkich lękach i próbach dzieciństwa. Dodatkowo bogactwo ilustracji wprost zachęca do lektury.

10) „Lenka i magiczne drzewo” Irena Landau (Seria „Pierwsze czytanki”)

Na zakończenie tej recenzji zostawiłam sobie piękną książkę o magii przyjaźni ozdobioną wyjątkowymi ilustracjami, które przeniosą dziecko w świat wyobraźni! Czytanka opowiada historię o dzieciach, które wspólnie zasadziły drzewo, by uczcić swoją przyjaźń. “Lenka i magiczne drzewo” łączy w sobie prosty, dziecięcy język i oczywiście duże litery, które ułatwiają małemu czytelnikowi zrozumienie tekstu. Poza tym moją uwagę zwrócił także wyjątkowo przyjazny dziecku sposób rozmieszczenia krótkich zdań na stronach książeczki. Kolejnym plusem jest to, że większość tekstu znajduje się na białym tle.

Książeczka sprawdzi się szczególnie dla dzieci, które znają już wszystkie litery, dwuznaki i zmiękczenia, potrafią składać wyrazy, a nawet całe zdania, ale niekoniecznie potrafią jeszcze płynnie czytać.

______

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest przydatny, koniecznie podziel się nim z innymi rodzicami.

Życzę Wam owocnej nauki i wciągającej lektury!