Dysleksja to trudność w czytaniu i pisaniu, która może mieć różne przyczyny i manifestować się na różne sposoby. Np. wiele dzieci z dysleksją ma problem z nauką języków obcych.
Dysleksja, a nauka języka obcego
Dysleksja może utrudniać naukę języków obcych. To logiczne – jeśli zdolności językowe dziecka we własnym języku nie są w tzw. normie, również nauka języka obcego może wiązać się z dodatkowym wysiłkiem dla dziecka i koniecznością znalezienia przyjaznych sposobów dla rodzica lub nauczyciela.
Jeśli jesteś nauczycielem lub rodzicem takiego ucznia, pewnie zastanawiasz się, jak możesz pomóc? Jest kilka sposobów, metod i narzędzi, dzięki którym uczenie się języka angielskiego, nawet jeśli ktoś ma dysleksję, może być przyjemne i skuteczne. Oto one:
ZIDENTYFIKUJ DEFICYTY
Uświadom sobie, w którym dokładnie miejscu jest Twój uczeń – zidentyfikuj deficyty. U dzieci z dysleksją jest to niekiedy cofnięcie się z nauką języka do podstawowych pojęć, takich jak: nauka kolorów, liczb, nazw podstawowych rzeczy. Nie dziw się temu – badania pokazują, że dzieci z dysleksją mają, oprócz kłopotów z czytaniem, słabszą pamięć krótkotrwałą. Więcej czasu zajmuje im zapamiętywanie nowych słów we własnym języku, a co dopiero w obcym.
JEDEN NA JEDEN
Nauczanie w małych grupach lub indywidualnie może być świetnym pomysłem dla dyslektyków. Wielu z nich, zarówno dorosłych, jak i dzieci, szybko rozprasza się bodźcami zewnętrznymi, takimi jak szmery i rozmowy. Prawdopodobnie dziecku z dysleksją łatwiej będzie uczyć się w trybie indywidualnym bez tych bodźców niż w dużej grupie. W ten sposób nauczyciel szybciej upewni się, gdzie są deficyty i łatwiej je uzupełni, a dziecko będzie miało więcej uwagi i możliwości zadawania pytań.
CZAS
Dzieci z dysleksją potrzebują więcej czasu na przyswojenie nowego materiału słownego. A więc, jeśli chcemy pomóc dziecku, musimy dostosować tempo nauczania języka do jego możliwości, a nie odwrotnie.
PRZEJRZYSTE MATERIAŁY
Dostosuj poziom trudności materiału do realnych możliwości dziecka. Ważne jest, aby materiały, z których uczy się dziecko, nie miały „zagęszczonego” tekstu, za to dużo światła, dużą czcionkę i niezbyt wiele kolorowych rozpraszaczy, tylko te niezbędne, obrazujące dane pojęcie. Jeśli tekst jest gęsto zadrukowany i nasycony drobnymi elementami graficznymi, będzie to rozpraszało i zniechęcało dziecko z dysleksją do nauki języka obcego. Serdecznie polecam kopiowanie materiałów do dużych formatów i uczenie się właśnie z nich.
Wykorzystujcie pomoce wizualne, takie jak obrazki lub diagramy. Mogą one pomóc dziecku z dysleksją zrozumieć i zapamiętać nowe treści.
SYSTEM POWTÓREK
Ćwiczcie regularnie. Regularne ćwiczenia ułatwią osobie z dysleksją utrwalenie nowych słów i zwrotów, co z kolei pomoże jej lepiej zrozumieć język angielski. Dziecko z dysleksją będzie potrzebowało innego systemu powtórek niż dziecko bez dysleksji. Nowe słowa i zwroty trzeba powtarzać często. Dobra wiadomość jest taka, że niekoniecznie musicie robić to przy stole. Akurat nauka słówek może odbywać się w każdym spokojnym i wygodnym miejscu, nawet podczas jazdy samochodem do szkoły z rodzicem.
FILMY I PIOSENKI
Znajdź dla dziecka atrakcyjne materiały do nauki, takie jak książki, filmy, piosenki lub gry językowe. Możliwość codziennego kontaktu z językiem na luzie, w przyjaznych warunkach domowych, np. poprzez oglądanie filmów po angielsku lub słuchanie piosenek, jest świetnym sposobem na osłuchanie się z językiem obcym. Ułatwia to później aktywne zapamiętywanie nowych słów i ich swobodne używanie.
POZNAWANIE KULTUR
Zainteresuj dziecko z dysleksją różnymi kulturami, które są związane z językiem angielskim. Możesz to zrobić poprzez czytanie książek, oglądanie filmów lub słuchanie muzyki pochodzącej z krajów anglojęzycznych.
ROZMOWY W NORMALNYM ŻYCIU
Staraj się mówić po angielsku z dzieckiem tak często, jak to możliwe. Możesz zachęcić dziecko do mówienia po angielsku poprzez zadawanie pytań i prowadzenie rozmów w tym języku.
Używaj języka angielskiego w codziennych sytuacjach. Możesz mówić po angielsku podczas czynności takich jak jedzenie, ubieranie się i zabawa. Pomoże to dziecku zapoznać się z językiem w naturalny sposób.
GRY I PRZYJACIELE Z DALEKA
Wiele dzieci z dysleksją nauczyło się języka dzięki grom komputerowym na żywo, w których następowała bezpośrednia komunikacja z graczami z innych krajów, posługujących się językiem angielskim.
Międzynarodowe przyjaźnie i rozmowy na czacie i Skypie to również świetny sposób na naturalną naukę języka w sposób przyjemny i niewymuszony 😊.
NAUKA POPRZEZ RUCH
Dzieci dyslektyczne świetnie uczą się poprzez ruch. Spróbujcie wykorzystać więc zabawy ruchowe i włączyć w nie język angielski np. „leap like a frog” (skacz jak żaba) lub „crawl like a bear” (pełzaj jak niedźwiedź).
Możesz uczyć przedmiotów codziennego użytku, takich jak klocki lub misie, do gier, w których dziecko musi naśladować ruchy i słowa w języku angielskim, np. „build a house” (zbuduj dom) lub „tidy up the toys” (posprzątaj zabawki).
W przypadku zabaw na świeżym powietrzu można używać elementów języka angielskiego do opisywania ruchów i aktywności np. „kick the ball” (kopnij piłkę) lub „catch the Frisbee” (złap frisbee).
KARAOKE
Karaoke to świetna metoda nauki języka angielskiego dla dzieci. Pozwala im na zabawę oraz ćwiczenie mówienia i słuchania w języku angielskim. Oto kilka sposobów na to, jak możesz wykorzystać karaoke do nauki angielskiego z dzieckiem:
➡️ w przypadku młodszych dzieci zacznij od piosenek z prostymi tekstami, takimi jak rymowanki lub piosenki dla dzieci;
➡️ starsze dzieci same wybierają sobie utwory, które kochają i mogą ich słuchać bez końca;
➡️ spróbuj odtwarzać piosenki razem z dzieckiem, a potem śpiewajcie je, patrząc na tekst;
➡️ możesz też zadawać pytania dotyczące słówek lub wyrażeń, które pojawiają się w piosence lub tłumaczyć je razem z dzieckiem;
➡️ bawcie się, nie traktujcie karaoke jako sposobu na naukę, ale jako zabawę. Dzięki temu dziecko będzie bardziej zmotywowane, aby uczyć się nowych słówek i zwrotów;
➡️ znajdź różne źródła karaoke. Istnieją różne sposoby na znalezienie piosenek do karaoke, takie jak aplikacje, strony internetowe lub płyty CD z karaoke. Jeśli korzystacie ze Spotify, tam również w większości utworów znajdują się teksty, które możemy śledzić i śpiewać razem z wykonawcą, ponieważ przesuwają się razem z tekstem śpiewanym tak jak w każdym innym karaoke.
Wiesz już, jak nauczyć dyslektyka angielskiego?
Być może wykorzystasz kilka podanych przeze mnie sposobów na naukę języka obcego ze swoim dzieckiem lub uczniem. Być może jeden z nich będzie na tyle motywujący i skuteczny, że nie będziecie potrzebować kolejnych. Każde dziecko jest inne, a dysleksja dysleksji nierówna, więc testujcie, bawcie się, bez presji i z radością 😊.