Blog

Dysleksja – jak nauczyć dziecko z dysleksją języka angielskiego?

Chłopiec z dysleksją uczy się języka angielskiego i trzyma flagę, dysleksja
5/5 - (2 votes)

Dysleksja to trudność w czytaniu i pisaniu, która może mieć różne przyczyny i manifestować się na różne sposoby. Np. wiele dzieci z dysleksją ma problem z nauką języków obcych.

Dysleksja, a nauka języka obcego

Dysleksja może utrudniać naukę języków obcych. To logiczne – jeśli zdolności językowe dziecka we własnym języku nie są w tzw. normie, również nauka języka obcego może wiązać się z dodatkowym wysiłkiem dla dziecka i koniecznością znalezienia przyjaznych sposobów dla rodzica lub nauczyciela.

Dzieci z dysleksją uczące się języka angielskiego

Jeśli jesteś nauczycielem lub rodzicem takiego ucznia, pewnie zastanawiasz się, jak możesz pomóc? Jest kilka sposobów, metod i narzędzi, dzięki którym uczenie się języka angielskiego, nawet jeśli ktoś ma dysleksję, może być przyjemne i skuteczne. Oto one:

ZIDENTYFIKUJ DEFICYTY

Uświadom sobie, w którym dokładnie miejscu jest Twój uczeń – zidentyfikuj deficyty. U dzieci z dysleksją jest to niekiedy cofnięcie się z nauką języka do podstawowych pojęć, takich jak: nauka kolorów, liczb, nazw podstawowych rzeczy. Nie dziw się temu – badania pokazują, że dzieci z dysleksją mają, oprócz kłopotów z czytaniem, słabszą pamięć krótkotrwałą. Więcej czasu zajmuje im zapamiętywanie nowych słów we własnym języku, a co dopiero w obcym.

JEDEN NA JEDEN

Nauczanie w małych grupach lub indywidualnie może być świetnym pomysłem dla dyslektyków. Wielu z nich, zarówno dorosłych, jak i dzieci, szybko rozprasza się bodźcami zewnętrznymi, takimi jak szmery i rozmowy. Prawdopodobnie dziecku z dysleksją łatwiej będzie uczyć się w trybie indywidualnym bez tych bodźców niż w dużej grupie. W ten sposób nauczyciel szybciej upewni się, gdzie są deficyty i łatwiej je uzupełni, a dziecko będzie miało więcej uwagi i możliwości zadawania pytań.

Nauczycielka uczy dziewczynkę w białej bluzce angielskiego

CZAS

Dzieci z dysleksją potrzebują więcej czasu na przyswojenie nowego materiału słownego. A więc, jeśli chcemy pomóc dziecku, musimy dostosować tempo nauczania języka do jego możliwości, a nie odwrotnie.

PRZEJRZYSTE MATERIAŁY

Dostosuj poziom trudności materiału do realnych możliwości dziecka. Ważne jest, aby materiały, z których uczy się dziecko, nie miały „zagęszczonego” tekstu, za to dużo światła, dużą czcionkę i niezbyt wiele kolorowych rozpraszaczy, tylko te niezbędne, obrazujące dane pojęcie. Jeśli tekst jest gęsto zadrukowany i nasycony drobnymi elementami graficznymi, będzie to rozpraszało i zniechęcało dziecko z dysleksją do nauki języka obcego. Serdecznie polecam kopiowanie materiałów do dużych formatów i uczenie się właśnie z nich.

Wykorzystujcie pomoce wizualne, takie jak obrazki lub diagramy. Mogą one pomóc dziecku z dysleksją zrozumieć i zapamiętać nowe treści.

Mama uczy syna z dysleksją języka angielskiego i kolorów

SYSTEM POWTÓREK

Ćwiczcie regularnie. Regularne ćwiczenia ułatwią osobie z dysleksją utrwalenie nowych słów i zwrotów, co z kolei pomoże jej lepiej zrozumieć język angielski. Dziecko z dysleksją będzie potrzebowało innego systemu powtórek niż dziecko bez dysleksji. Nowe słowa i zwroty trzeba powtarzać często. Dobra wiadomość jest taka, że niekoniecznie musicie robić to przy stole. Akurat nauka słówek może odbywać się w każdym spokojnym i wygodnym miejscu, nawet podczas jazdy samochodem do szkoły z rodzicem.

FILMY I PIOSENKI

Znajdź dla dziecka atrakcyjne materiały do nauki, takie jak książki, filmy, piosenki lub gry językowe. Możliwość codziennego kontaktu z językiem na luzie, w przyjaznych warunkach domowych, np. poprzez oglądanie filmów po angielsku lub słuchanie piosenek, jest świetnym sposobem na osłuchanie się z językiem obcym. Ułatwia to później aktywne zapamiętywanie nowych słów i ich swobodne używanie.

POZNAWANIE KULTUR

Zainteresuj dziecko z dysleksją różnymi kulturami, które są związane z językiem angielskim. Możesz to zrobić poprzez czytanie książek, oglądanie filmów lub słuchanie muzyki pochodzącej z krajów anglojęzycznych.

ROZMOWY W NORMALNYM ŻYCIU

Staraj się mówić po angielsku z dzieckiem tak często, jak to możliwe. Możesz zachęcić dziecko do mówienia po angielsku poprzez zadawanie pytań i prowadzenie rozmów w tym języku.

Używaj języka angielskiego w codziennych sytuacjach. Możesz mówić po angielsku podczas czynności takich jak jedzenie, ubieranie się i zabawa. Pomoże to dziecku zapoznać się z językiem w naturalny sposób.

GRY I PRZYJACIELE Z DALEKA

Wiele dzieci z dysleksją nauczyło się języka dzięki grom komputerowym na żywo, w których następowała bezpośrednia komunikacja z graczami z innych krajów, posługujących się językiem angielskim.

Międzynarodowe przyjaźnie i rozmowy na czacie i Skypie to również świetny sposób na naturalną naukę języka w sposób przyjemny i niewymuszony 😊.

NAUKA POPRZEZ RUCH

Dzieci dyslektyczne świetnie uczą się poprzez ruch. Spróbujcie wykorzystać więc zabawy ruchowe i włączyć w nie język angielski np. „leap like a frog” (skacz jak żaba) lub „crawl like a bear” (pełzaj jak niedźwiedź). 

Możesz uczyć przedmiotów codziennego użytku, takich jak klocki lub misie, do gier, w których dziecko musi naśladować ruchy i słowa w języku angielskim, np. „build a house” (zbuduj dom) lub „tidy up the toys” (posprzątaj zabawki). 

W przypadku zabaw na świeżym powietrzu można używać elementów języka angielskiego do opisywania ruchów i aktywności np. „kick the ball” (kopnij piłkę) lub „catch the Frisbee” (złap frisbee).

KARAOKE

Karaoke to świetna metoda nauki języka angielskiego dla dzieci. Pozwala im na zabawę oraz ćwiczenie mówienia i słuchania w języku angielskim. Oto kilka sposobów na to, jak możesz wykorzystać karaoke do nauki angielskiego z dzieckiem:

➡️ w przypadku młodszych dzieci zacznij od piosenek z prostymi tekstami, takimi jak rymowanki lub piosenki dla dzieci;

➡️ starsze dzieci same wybierają sobie utwory, które kochają i mogą ich słuchać bez końca;

➡️ spróbuj odtwarzać piosenki razem z dzieckiem, a potem śpiewajcie je, patrząc na tekst;

➡️ możesz też zadawać pytania dotyczące słówek lub wyrażeń, które pojawiają się w piosence lub tłumaczyć je razem z dzieckiem;

➡️ bawcie się, nie traktujcie karaoke jako sposobu na naukę, ale jako zabawę. Dzięki temu dziecko będzie bardziej zmotywowane, aby uczyć się nowych słówek i zwrotów;

➡️ znajdź różne źródła karaoke. Istnieją różne sposoby na znalezienie piosenek do karaoke, takie jak aplikacje, strony internetowe lub płyty CD z karaoke. Jeśli korzystacie ze Spotify, tam również w większości utworów znajdują się teksty, które możemy śledzić i śpiewać razem z wykonawcą, ponieważ przesuwają się razem z tekstem śpiewanym tak jak w każdym innym karaoke.

Dziewczynka śpiewa piosenkę, karaoke

Wiesz już, jak nauczyć dyslektyka angielskiego?

Być może wykorzystasz kilka podanych przeze mnie sposobów na naukę języka obcego ze swoim dzieckiem lub uczniem. Być może jeden z nich będzie na tyle motywujący i skuteczny, że nie będziecie potrzebować kolejnych. Każde dziecko jest inne, a dysleksja dysleksji nierówna, więc testujcie, bawcie się, bez presji i z radością 😊.