Blog

Dysleksja to nie lenistwo!

5/5 - (2 votes)

Drodzy Rodzice! Jeśli macie dziecko z dysleksją lub znacie kogoś, kto zmaga się z tym wyzwaniem, na pewno słyszeliście już niejeden raz, że dysleksja to lenistwo lub brak chęci do nauki. Nic bardziej mylnego! Dysleksja to złożone zaburzenie neurorozwojowe, które dotyka wiele dzieci i dorosłych na całym świecie. Przez ostatnie dziesięć lat naukowcy z całego świata intensywnie badają dysleksję, odkrywając coraz więcej informacji, które mogą pomóc nam lepiej zrozumieć i wspierać osoby z tym zaburzeniem.


Co naukowcy odkryli o mózgu dyslektyków?

Przede wszystkim badania neuroobrazowe (czyli takie, które analizują pracę mózgu) wykazały, że mózgi osób z dysleksją funkcjonują nieco inaczej niż mózgi osób bez tego zaburzenia. Na przykład badanie z 2014 roku wykazało, że osoby z dysleksją mają różnice w strukturze białej istoty mózgu w obszarach odpowiedzialnych za przetwarzanie językowe. To oznacza, że ich trudności z czytaniem i pisaniem mają swoje źródło w fizjologii mózgu, a nie w braku chęci do nauki.

Kolejne badanie z 2017 roku potwierdziło, że u dyslektyków obserwuje się zmniejszoną aktywność w lewym płacie skroniowym i ciemieniowym podczas zadań językowych. To regiony mózgu, które są kluczowe dla przetwarzania fonologicznego, czyli zdolności do rozpoznawania i manipulowania dźwiękami mowy. Te trudności nie mają nic wspólnego z lenistwem!

Czy dysleksja jest dziedziczna?

Owszem, badania genetyczne wykazały, że istnieje pewien związek genetyczny powiązany z dysleksją. W 2015 roku odkryto, że warianty genów DCDC2 i KIAA0319 są silnie skorelowane z ryzykiem wystąpienia dysleksji. To oznacza, że dysleksja może być dziedziczona, podobnie jak kolor oczu czy wzrost. Warto to wiedzieć, bo to kolejny dowód na to, że dysleksja nie jest wynikiem lenistwa, lecz ma swoje korzenie w biologii.

Dysleksja a talent

Warto również pamiętać, że wśród dyslektyków jest mnóstwo utalentowanych osób, które osiągnęły ogromne sukcesy w różnych dziedzinach. Przykłady znanych dyslektyków to Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Agatha Christie, Steven Spielberg i Richard Branson. Badania pokazują, że osoby z dysleksją często mają niezwykłe zdolności w zakresie kreatywności, myślenia przestrzennego i rozwiązywania problemów.

Badania przeprowadzone w 2019 roku wykazały, że dzieci z dysleksją często wykazują wyjątkowe zdolności w obszarach takich jak sztuka, muzyka i sport. Ich mózgi mogą przetwarzać informacje w sposób inny niż u osób bez dysleksji, co daje im unikalne perspektywy i zdolności.

Wpływ środowiska

Nie możemy też zapominać o wpływie środowiska na rozwój dziecka z dysleksją. Badania z 2016 roku wykazały, że stres i brak wsparcia emocjonalnego w rodzinie mogą pogłębiać trudności w nauce czytania. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dzieciom z dysleksją odpowiednie wsparcie i zrozumienie. Dobre relacje z rodzicami, nauczycielami i rówieśnikami mogą znacząco wpłynąć na ich samoocenę i motywację do nauki.

Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

Jeśli masz dziecko z dysleksją, istnieje wiele sposobów, aby mu pomóc. Oto kilka wskazówek:

✅ Twoje dziecko potrzebuje poczucia, że wierzysz w jego możliwości. Pamiętaj, że trudności w czytaniu to tylko jedna strona medalu – Twoje dziecko może mieć wiele innych talentów.

✅ Dobre relacje i wsparcie emocjonalne są kluczowe. Słuchaj swojego dziecka, bądź cierpliwy i oferuj pomoc, kiedy tego potrzebuje.

✅ Skonsultuj się z logopedą, psychologiem lub innym specjalistą, który może zaproponować odpowiednie metody terapii i wsparcia.

✅ Jeśli spotykasz się z niezrozumieniem lub błędnymi przekonaniami na temat dysleksji, podziel się wiedzą. Możesz opowiedzieć innym o badaniach i sukcesach osób z dysleksją, aby rozwiać mity i promować większe zrozumienie.

Pamiętaj, dysleksja to nie lenistwo, ale inny sposób myślenia i przetwarzania informacji. Z odpowiednim wsparciem, Twoje dziecko może osiągnąć wspaniałe rzeczy i rozwinąć swoje unikalne talenty. Dysleksja to nie koniec świata, ale początek drogi do odkrywania nowych możliwości i sposobów myślenia. Razem możemy pomóc naszym dzieciom rozwijać się i odnosić sukcesy, niezależnie od przeciwności losu.