- Masz Pytania?
- 502 905 754
- agnieszkalubkowskaa@gmail.com
Koncentracja dziecka – 15 najlepszych ćwiczeń
- Lekcje Video
- 90 (Registered)
Koncentracja dziecka – 15 najlepszych ćwiczeń
Pakiet “Koncentracja dziecka – 15 najlepszych ćwiczeń” przeznaczony dla rodziców, nauczycieli lub terapeutów, którzy chcą pracować nad dobrym, rozluźnionym skupieniem swoich podopiecznych.
W tym pakiecie znajdziesz:
- 15 filmów instruktażowych
- podpowiedzi, które pokażą Ci jak w efektywny sposób przeprowadzić ćwiczenia
- każdy z filmów zawiera jedno, niesamowicie skuteczne ćwiczenie, dzięki któremu koncentracja dziecka natychmiast się poprawia
- ćwiczenia wyciszające, rozluźniające oraz aktywizujące procesy uwagi
- Bonus: PDF 50 zabaw i ćwiczeń poprawiających koncentrację ucznia
Pewnie nie ma osoby lub dziecka, które nie doświadczyłoby od czasu do czasu problemów z koncentracją. Najczęściej te kłopoty mają charakter krótkotrwały – są spowodowane zmęczeniem lub przeboźcowaniem. Istnieje jednak spora grupa dzieci, u których problemy z koncentracją mają charakter trwały. Wynika to z mnóstwa czynników, niekiedy niezależnych od dziecka i rodzica. Nie na wszystkie mamy wpływ, natomiast procesy uwagi można trenować dokładnie tak, jak trenujemy nasze mięśnie. Ćwiczenia, które są dostępne w tym pakiecie to 15 najlepszych, najbardziej przyjaznych dla dzieci i dorosłych, ćwiczeń. Z mojej praktyki trenersko-terapeutycznej wybrałam te, które dzieci i dorośli uczestnicy kursów lubią i które działają “tu i teraz”. Ale też niwelują napięcie i poprawiają skupienie na zadaniach umysłowych w długiej perspektywie. Zarówno dziecka jak i Twoje!
Pakiet “Koncentracja dziecka – 15 najlepszych ćwiczeń”jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy:
- mają trudności w skupieniu na zadaniach umysłowych
- szybko odczuwają męczliwość w czasie zadań intelektualnych
- mają problemy z nadpobudliwością utrudniającą skupianie się
- odczuwają stres i napięcie
Co znajdziesz w lekcjach video?
- Pokażę Ci jak błyskawicznie zredukować stres i napięcie swoje i dziecka podczas odrabiania lekcji
- Zademonstruje krok po kroku techniki, które dotleniają zmęczony mózg przed zadaniami umysłowymi
- Nauczę Cię krok po kroku tych metod, które niwelują nadpobudliwość i gonitwę myśli przeszkadzających w czytaniu i nauce
- Pokażę Ci jak utrzymywać uwagę na jednym zadaniu i stopniowo redukować niechciany natłok myśli utrudniający uczenie się i zapamiętywanie
- Przekonasz się, że trening koncentracji może być nie tylko skuteczny, ale i zabawny
Forma lekcji
Lekcje są krótkie. Każda z nich jest demonstracją ćwiczeń prowadzonych z uczennicą. Do wszystkich lekcji masz dostęp natychmiast, bez uciążliwego wożenia dziecko na dodatkowe, często kosztowne i męczące zajęcia. Pracujecie spokojnie w domu, w dogodnym dla Was czasie, w przyjaznym dla Was tempie.
Ważne!
- Aby koncentracja dziecka stopniowo się poprawiała wykonujcie je z dzieckiem krótko i często. Praca z ciałem np. oddech przeponowy i rozluźnianie mięśni w przypadku wielu napiętych dzieci wykonujcie wiele, wiele razy dziennie.
- Ćwiczenia mogą być wprowadzone przed czytaniem lub odrabianiem lekcji. Ale również jako przerywnik w trakcie wysiłku umysłowego lub aby przełamać monotonię długiego czytania książki.
- Jeśli Twoje dziecko ma nadmiar energii, pamiętaj o sporcie, a w domu zastosuj ćwiczenia oddechowe i wyciszające z tego pakietu
Zaczynamy!
Ćwiczenie 1. Słuchanie ciszy
To ćwiczenie jest zabawą wyciszającą. Nadaje się dla dzieci w wieku szkolnym, dla młodzieży ale również maluchy bardzo je lubią. Dzięki niemu poprawia się uważność i percepcja słuchowa. Świetnie sprawdza się w przypadku dzieci, którym komunikaty „umykają” lub takich, które mają wysoko poziom energii i nie dosłuchują nas do końca lub takim, które nie są w stanie skupić długo na tym co mówi nauczyciel. Ta zabawa uczy cierpliwości, skupienia na bodźcach słuchowych, wspaniale uspokaja. Ale podczas tej zabawy uwrażliwiającej zmysł słuchu nie słuchamy tak naprawdę ciszy! A czego? Posłuchajcie z dzieckiem
Ćwiczenie to:
- Pomaga w rozwijaniu percepcji słuchowej
- Dzięki niemu dzieci lepiej skupiają się na przekazie werbalnym i więcej z niego wyłapują i zapamiętują.
- Trenuje uważność i wycisza
Ćwiczenie 2. Mięśnie i wyciszenie
Co mają wspólnego mięśnie z wyciszeniem dziecka? Wiele! Masa dzieci mająca tego czy innego rodzaju problemy ze skupieniem ma mocno napięte mięśnie. Istnieje ścisły związek pomiędzy stanem mięśni a możliwościami uczenia się. Gdy człowiek ma przykurczone, napięte mięśnie blokuje to przepływ bodźców nerwowych i utrudnia uczenie się. W zasadzie możesz założyć, że jeśli dziecko uczy się mając napięte mięśnie (ramion, tułowia, szyi czy innych części ciała) to jego skupienie będzie trwało bardzo krótko. Takie napięcie wiąże się ściśle z napięciem umysłowym, natłokiem myśli, które nie pozwolą dziecku nakierować myśli na jeden temat i jemu się poświęcić.
Ćwiczenie to:
- Pomaga zlikwidować natłok myśli
- Obniża poziom energii u dzieci nadpobudliwych
- Relaksuje dziecko zestresowane
- Pomaga każdemu osiągnąć spokojną gotowość do realizowania zadań umysłowych
Ważne!
To ćwiczenie jest absolutnie niezbędnym początkiem każdej pracy ze skupieniem ucznia. Wykonujemy je najczęściej wiele razy w ciągu dnia – bo tak często dzieci (i my !) się spinamy.
Ćwiczenie 3. Kartka, oko, ręka
Ta zabawa pomaga to prosty i skuteczny trening uwagi. Można je stosować przed czytaniem, ponieważ pomaga skupiać wzrok na jednym bodźcu i oducza skakania wzrokiem po tekście. Nadaje się dla dzieci od 7 roku życia. Ćwiczy podzielność uwagi, gdyż obserwujemy obrys kartki i rysujemy jednocześnie.
Dzięki tej technice trenujecie:
- Podzielność uwagi
- Cierpliwość i wytrwałość do zadań z natury monotonnych
- uważność i wyciszenie
Ważne!
Pamiętaj, aby dziecko nie wykonywało go gdy ma napięte ciało. Mięśnie rozluźnione, oddech spokojny i do dzieła!
Ćwiczenie 4. Oddech przeponowy
Nauka oddechu przeponowego jest absolutnie niezbędna dla dzieciaczków, które są napięte, nadpobudliwe czy takie, które przeżywają stres szkolny. Oddech ten świetnie uspokaja, rozluźnia i wycisza dziecko. Warto jest stosować za każdym razem, gdy zauważymy napięcie, stres czy po prostu brak skupienia. A tak naprawdę warto jest stosować wiele razy dziennie w sytuacjach, gdy nadmiar bodźców powoduje „przeładowanie” organizmu prowadzącego do męczliwości. Warto jest również wykonywać, gdy dziecko ma mało ruchu. Wtedy po prostu wspaniale dotleniamy mózg!
Dzięki niemu:
- Dziecko potrafi oddychać przeponą dzięki czemu dotlenia organizm
- Jest zdolne do większej koncentracji i aktywności umysłowej
- Uspokaja dziecko zestresowane
- daje pozytywną energię dzieciom męczliwym
Ważne!
Ćwiczenie to możemy wykonywać u dzieci zdrowych, nie mających problemów z układem oddechowym ani układem krążenia.
Ćwiczenie 5. Wyciszanie myśli
To ćwiczenie to prawdziwe koło ratunkowe przed odrabianiem lekcji! Niezwykle szybko wycisza, rozjaśnia umysł, oddech w tej pozycji samoistnie się uspokaja. Natłok myśli znika. Ta pozycja znakomicie się sprawdza, gdy dziecko jest już „przegrzane” wysiłkiem umysłowym. Dzięki niej odzyskujemy jasność myślenia, świetne skupienie, nasza głowa po prostu odpoczywa.
Ważne!
Pozycję można wykorzystać zarówno podczas odrabiania lekcji w domu, na zajęciach w klasie i w każdej sytuacji gdy potrzebujemy odzyskać siły i spokój.
Ćwiczenie to:
- Doskonale i szybko regeneruje
- rozjaśnia myśli
- zmniejsza męczliwość
Ćwiczenie 6. Kości zostały rzucone
To ćwiczenie, nie tylko poprawia koncentrację, ale również poprawia percepcję wzrokową. A przede wszystkim to wspaniały trening pamięci wzrokowej! Towarzyszy ono często treningowi szybkiego czytania w celu powiększenia jednostki informacyjnej. Sprawdza się dobrze u dzieci w wieku szkolnym, które potrafią dodawać do 30. Można ją stosować jako krótką grę, w której wygrywa ten, kto będzie miał najmniej błędów w rozpoznawaniu ilości kropek.
Zabawa ta:
- Poprawia spostrzegawczość
- Trenuje umiejętność szybkiego dodawania małych liczb
- Aktywizuje
Ćwiczenie 7. Leniwe ósemki
Nie takie leniwe te ósemki! Z całą pewnością mogę stwierdzić, że to wspaniałe ćwiczenie dla koordynacji oczu.
Znane od przedszkola ćwiczenie pomoże Twojemu dziecku w śledzeniu tekstu. Poprawia percepcję wzrokową u dzieci i stymuluję koordynację ręka-oko. Dobrze sprawdza się u dzieci z trudnościami w czytaniu, które gubią linijki lub często w sposób nieskoordynowany krążą oczami po kartce. Stosujemy je tuż przed czytaniem u dzieci, młodzieży i dorosłych. Film zawiera demonstrację jak ćwiczyć ósemki plus bonus! A tenże bonus, choć nie taki łatwy do zrobienia za pierwszym razem, da niezłego powera obu półkulom!
Korzyści ze stosowania ósemek:
- Poprawa płynności przesuwania wzroku po tekście od prawej do lewej
- Poprawa koordynacji ręka – oko i orientacji w przestrzeni
- Rozróżnianie kierunków, widzenie obwodowe.
Ćwiczenie 8. Szybkie skojarzenia
Szybkie skojarzenia bardzo poprawiają skupienie. Można je robić w przerwach między odrabianiem lekcji w domu, można bawić się w parach w szkole, w trakcie lekcji lub przed nią. Ta zabawa sprawia, że dziecko zaczyna szybciej myśleć, szybciej kojarzyć różnego typu informacje.. Może bawić się dwójka dzieci razem, rodzic i dziecko lub dzieci w parach – np. w szkole. Możecie także bawić się w takie skojarzenia w języku obcym, którego dziecko się uczy.
Pamiętaj!
Krótko myślimy, szybko mówimy. Czyli wykonujemy te umysłowe operacje bez zastanowienia, tak szybko jak potrafimy!
Ćwiczenie to:
- poprawia koncentrację
- poprawia refleks
- dynamizuje kojarzenie informacji przez dziecko
Ćwiczenie 9. Liczenie na wstecznym
Zabawa ta fenomenalnie poprawia zdolność skupienia. Nie sugerujcie się słowem „liczenie”. Ta zabawia jest tak naprawdę bardzo prosta, przy okazji dynamizuje wykonywanie prostych obliczeń w głowie. Łatwo dostosować jej poziom do wieku i umiejętności dziecka. Można się bawić w parach – dwoje dzieci lub rodzic-dziecko. Można stosować je w klasie – doskonale integruje dzieci i poprawia koncentrację grupy.
Szybkie skojarzenia:
- dynamizuje wykonywanie prostych obliczeń
- wspaniale poprawia koncentrację
- jest bardzo łatwe, nawet dla mniejszych dzieci, które dopiero uczą się liczyć
Ćwiczenie 10. Walizka
To zabawa zarówno dla grupy dzieci, całej rodziny albo dwójki. Może być traktowana jako zabawa towarzyska lub dość intensywny trening pamięci. Stymuluje myślenia obrazami – czyli umiejętność wizualizacji. Nie tylko dziecka koncentracja fantastycznie się dzięki niemu poprawia, ale również pamięć. Najlepiej sprawdza się gdy gramy w parach lub niewielkiej grupie.
Ważne!
Aby zabawa (oraz nasze i dziecka skupienie!) trwało jak najdłużej twórzcie zabawne skojarzenia między przedmiotami. Im bardziej abstrakcyjne i nieprawdopodobne tym więcej zapamiętacie!
Ciekawe, że…
możemy w ten sposób bawić się w języku obcym, którego się uczymy. To znakomity system powtórek!
To ćwiczenie pomaga nam i dzieciom:
- w sposób świadomy wizualizować
- słuchać i zapamiętywać informacje płynące od innych
- poprawiać pamięć długotrwałą i krótkotrwałą
Ćwiczenie 11. Wędrująca mucha
Może być również latający samolot, motyl lub cokolwiek co się porusza. Mucha wspaniale stymuluje zdolności do świadomej wizualizacji dziecka. Świetne ćwiczenie przed wszelkimi działaniami intelektualnymi! Poprawia zdolności przestrzenne ucznia i a koncentracja dziecka przed odrabianiem lekcji poprawi się natychmiast. Dobrze się sprawdza u dzieci od 7 roku życia.
Do pracy w parach, w domu lub w klasie.
Ćwiczenie to:
- doskonale poprawia skupienie (aby dojść do końca zabawy nie możemy się zdekoncentrować nawet na sekundę)
- ćwiczy zdolności przestrzenne
- uczy aktywnego słuchania
Ważne!
Jeśli młodsze dziecko nie daje rady ze śledzeniem muchy w wyobraźni, na razie może to robić śledząc ją na uprzednio namalowanej na kartce siatce.
Ćwiczenie 12. Obrazek w głowie
To ćwiczenie to świetny trening wizualizacji. Poprawia znakomicie pamięć krótkotrwałą. Poprawia też spostrzegawczość oraz zdolność wypowiadania się. Nadaje się już dla małych dzieci, nawet w wieku przedszkolnym. Poprawia zdolność koncentracji zarówno u maluchów jak i młodzieży.
Ciekawe, że…
Obrazki ułatwiają mózgowi zapamiętywanie. Pamięć krótkotrwała, zwana także pamięcią roboczą bazuje w dużej mierze na korze wzrokowej.
Ważne!
Gdy dziecko uczy się do klasówki najlepiej aby patrzyło na obrazki i opowiadało o nich na głos. Zapamiętujemy najlepiej obrazy i to o czym sami opowiadamy!
Ćwiczenie to poprawia:
- pamięć krótkotrwałą
- spostrzegawczość
- zdolności werbalne dziecka
Ćwiczenie 13. Trening słuchania
To ćwiczenie pomaga dzieciom w skupieniu na bodźcach słuchowych. Poszerza pamięć słuchową, ale stymuluje też zdolności werbalne. Trenuje pamięć krótkotrwałą. Bawimy się w parach.
Ważne!
Można nim pracować już z mniejszymi dziećmi. Nadaje się idealnie dla tych uczniów, które mają deficyty słownictwa.
- ćwiczy selektywność uwagi odnośnie bodźców słuchowych
- poszerza zarówno słownictwo bierne jak i aktywne
- poprawia zdolności werbalne dziecka
Ćwiczenie 14. Ręka, ucho, nos
Idealne ćwiczenie aktywujące. Stymuluje obie półkule mózgu i daje im „napęd” do wszelkich działań intelektualnych. Doskonale nadaje się dla dzieci z dyspraksją, mających kłopot z koordynacją i integracją sensoryczną. Dzięki niemu poprawi się koncentracja dziecka nadmiernie rozluźnionego i niezmotywowanego. Możecie się bawić z dziećmi poniżej wieku szkolnego i z uczniami. Świetne zarówno jako zabawa indywidualna jak również w grupie.
- zmusza obie półkule mózgu do pracy w tym samym czasie
- zwiększa przerzutność uwagi
- daje mózgowi energię do pracy umysłowej
Ćwiczenie 15. Szybkie wyszukiwanie
Świetne ćwiczenie i dla dzieci uczących się dopiero liter i dla tych uczniów, którzy chcą osiągnąć szybkie skupienie podczas czytania.
Dzięki niemu:
Uczymy się utrzymywać prawidłowo wzrok na tekście. Zabawa ta poprawia selektywność uwagi i percepcję wzrokową. Ćwiczenie to stosuje się podczas treningów szybkiego czytania. Znakomicie sprawdza się zarówno jako zabawa jeden na jeden jak i w klasie.
- u mniejszych dzieci – utrwala wygląd liter
- trenuje spostrzegawczość
- poprawia selektywność uwagi i percepcję wzrokową
Masz problem, którego nie możesz rozwiązać przy pomocy kursu video? Zapraszam na indywidualne konsultacje online – razem znajdziemy rozwiązanie!
Cena za 1 godzinę konsultacji wynosi 200 zł.