Blog

Jak powiedzieć dziecku, że ma dysleksję?

Mama rozmawia z dzieckiem o dysleksji
5/5 - (2 votes)

Jeśli wiesz już, że Twoje dziecko zmaga się z dysleksją, z pewnością zastanawiasz się, kiedy oraz w jaki sposób mu o tym powiedzieć. Wielu małych dyslektyków zdaje sobie sprawę, że czytają i piszą inaczej niż ich rówieśnicy, zanim jeszcze usłyszą słowo dysleksja od rodziców czy pedagogów. Nie wiedzą jednak, dlaczego dysleksja pojawiła się właśnie w ich życiu oraz w jaki sposób może to wpłynąć na ich przyszłość. 

Często rodzice obawiają się, że takie „etykietowanie” dziecka jako mającego trudności w uczeniu się sprawi, że poczuje się zrezygnowane i zdemotywowane. W rzeczywistości jest całkowicie odwrotnie. Kiedy uświadomimy dziecku naturę jego trudności w uczeniu się w odpowiedni sposób, doda mu to otuchy oraz zmotywuje do pokonywania wyzwań.  

W poniższym tekście podpowiem Ci jak możesz rozmawiać z dzieckim o dysleksji, tak aby uświadomić mu problem, ale aby jego samoocena nie ucierpiała 😊

Rozmowa z dzieckiem o dysleksji

1. Wybierz odpowiedni moment na rozmowę o dysleksji z dzieckiem

Przede wszystkim zadbaj o to, by rozpocząć rozmowę na ten nie łatwy temat w spokojnym momencie. Małe i większe niepowodzenia, które spotykają Was na co dzień mogą prowadzić do małych spięć między Wami. Nie są to idealne momenty na rozmowę o dysleksji.

Byłoby świetnie, gdyby rozmowa odbyła się również w neutralnym miejscu. Twoje dziecko może być bardziej otwarte podczas cichego, weekendowego spaceru niż podczas odrabiania zadań domowych czy pisania wypracowania.

Wybór odpowiedniego miejsca do rozmowy z dzieckiem może przygotować grunt pod pozytywną dyskusję. Na przykład, jeśli Twoje dziecko ma tendencję do odczuwania stresu związanego z odrabianiem lekcji i nie przepada za biurkiem w swoim pokoju, wybierz miejsce, który budzi w nim uczucie spokoju i relaksu. Udajcie się wspólnie
w miejsce wolne od rozpraszania się lub negatywnych skojarzeń.         

Mama wspiera dziecko podczas odrabiania lekcji

2. Wytłumacz dziecku, czym jest dysleksja

Wyjaśnij, że dysleksja nie oznacza, że Twoje dziecko jest „głupie”. Jak pokazują badania dysleksja nie ma nic wspólnego z inteligencją. Ważne jest, aby w rozmowie użyć konkretnie słowa „dysleksja”.

Powiedz dziecku, że jego zmagania mają swoją nazwę. Dzięki temu dziecko zacznie kojarzyć swoje trudności w nauce z konkretnym zaburzeniem, a nie własnymi zdolnościami. Daj dziecku do zrozumienia, że dzieci z dysleksją nie są ani trochę mniej zdolne od innych, a jedynie muszą poświęcić trochę więcej czasu na naukę czytania i pisania. Wyjaśnij, że dysleksja jest bardzo częstym stanem i ma ją kilka innych osób w szkole, a może nawet inne osoby z klasy lub rodziny.

Mama wspiera dziecko z dysleksją

3. UPEWNIJ DZIECKO W TYM, ŻE W ŻADNYM STOPNIU NIE JEST GORSZE OD SWOICH RÓWIEŚNIKÓW

Kiedy rodzice myślą o dysleksji, mają tendencję do skupiania się na negatywach. W końcu szkoła i dysleksja nie bardzo idą ze sobą w parze. W rzeczywistości wielu rodziców, z którymi pracuję, jest nadmiernie skoncentrowanych na słabościach, kiepskich ocenach i nieustannej walce, ponieważ tego właśnie doświadczają ze swoim dzieckiem na co dzień.

Dzieci z dysleksją, które koncentrują się głównie na swoich wyzwaniach, są mniej zmotywowane do ciężkiej pracy i widzą mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu. Mali dyslektycy często pracują 10 razy ciężej niż ich rówieśnicy! Bez odpowiedniej inspiracji, wsparcia, budowania samooceny, wiele z nich w końcu po prostu rezygnuje z prób, czuje się gorszych, traci pewność siebie i nie rozwija swoich talentów!       

Jako rodzic musisz pamiętać, by upewnić swoje dziecko w tym, że osoby z dysleksją również mają swoje mocne strony. Dziecko, które zauważy swoje mocne strony i skoncentruje się na ich rozwijaniu, zwiększy swoją samoocenę i zyska dużo więcej nadziei na swoją przyszłość. Trudności nie będą przeszkadzały im ruszyć naprzód, a staną się częścią podróży do celu!

Dziecko z dysleksją odrabia lekcje z mamą

4. ZAOFERUJ DZIECKU SWOJE WSPARCIE

Twoje dziecko musi wiedzieć, że jesteś w 100% za nim i będziesz go kochać bezwarunkowo. Musi wiedzieć, że bez względu na to, co się stanie, otrzyma od Ciebie wsparcie. Ważne jest, aby dziecko wiedziało również, że jeśli będzie potrzebowało Twojej pomocy przy zadaniu, które jest dla niego wyzwaniem, takim jak na przykład napisanie wypracowania, może liczyć na Twoje wolne od oceny oraz irytacji wsparcie.    

Dzieci z dysleksją, które doświadczają bezwarunkowej miłości i wsparcia w domu, odnoszą dużo większe sukcesy niż te, które czują się nierozumiane.      Doceń jego wysiłek i ciesz się z ciężkiej pracy, nawet jeśli nadal popełnia błędy.

Mama rozmawia z dzieckiem o dysleksji

5. PODCZAS ROZMOWY WYRAŻAJ SIĘ JASNO, ALE DELIKATNIE

Używanie terminów takich jak „diagnoza” lub „zaburzenie” sprawia, że brzmi to przerażająco i negatywnie.   Tłumacząc dziecku dysleksję, musisz używać jasnego, ale prostego języka. Możesz powiedzieć dziecku, że dysleksja to tylko wielkie słowo, które wyjaśnia, dlaczego niektórym ludziom trudno jest nauczyć się czytać i pisać bez błędów. W końcu każdy człowiek jest inny. Wszyscy mamy różne mocne i słabe strony. Wyjaśnij, że dysleksja nie jest winą dziecka, rodzica ani szkoły. To coś, co po prostu się dzieje – jak brązowe oczy, blond włosy, czy piegi na twarzy!   Kiedy dziecko zadaje pytanie związane z dysleksją, pamiętaj, aby odpowiedzieć na nie szczerze i z wyczuciem oraz uważać, aby nie podać więcej informacji, niż dziecko jest w stanie zrozumieć.     

Rozmowa z dzieckiem o dysleksji

6. DAJ DO ZROZUMIENIA, ŻE DZIECKO WCIĄŻ MOŻE OSIĄGNĄĆ TO, O CZYM MARZY, PO PROSTU BĘDZIE MUSIAŁO PRACOWAĆ DŁUŻEJ I WYTRWALEJ

Dzieci z dysleksją nadal mogą osiągnąć to, co ich rówieśnicy, po prostu muszą pracować inaczej (i często ciężej). Większość małych dyslektyków zmagała się z nauką i problemami szkolnymi od lat, zanim otrzymała odpowiednią diagnozę. Takie dzieci doskonale wiedzą, że muszą pracować ciężej, aby robić to, co przychodzi większości w sposób naturalny.            

Wyjaśnij dziecku, że uczenie się będzie dla niego szczególnym wyzwaniem i że opanowanie niektórych umiejętności może zająć mu więcej czasu niż kolegom z klasy. Podkreśl, że sytuacja ta nie jest spowodowana winą dziecka. Zapewnij go, że dorośli zawsze staną po jego stronie i będą wspierać oraz doceniać przede wszystkim jego wysiłek, a nie efekty.

7. OPOWIEDZ DZIECKU O INNYCH OSOBACH DOTKNIĘTYCH DYSLEKSJĄ, KTÓRE SĄ GODNE NAŚLADOWANIA

Kiedy Twoje dziecko doświadcza wyzwania, jakim jest nauka czytania oraz pisania, może odnieść wrażenie, że osiągnięcie sukcesu czy zdobycie upragnionego zawodu jest poza jego zasięgiem. Nic bardziej mylnego!  Wielu z najbogatszych, najmądrzejszych, najbardziej utalentowanych artystów, rzeźbiarzy, aktorów, wynalazców itp. mają dysleksję. I twierdzą oni, że owszem, mieli ciężki start, ale dzięki dysleksji są wyposażeni z wiele talentów, a sama dysleksja nauczyła ich wytrwałości.

Możesz przedstawić swojemu dziecku historie takich osób. Inspiracje i przykłady znajdziesz w moim artykule – Sławni Dyslektycy: https://dardysleksji.pl/2019/06/17/slawni-dyslektycy/

Mama rozmawia z dzieckiem o dysleksji

8. ROZŁÓŻ ROZMOWĘ O DYSLEKSJI NA KILKA ETAPÓW

Przygotuj się na kilkukrotne omówienie problemu dysleksji z dzieckiem. Nie zakładaj, że Twoje dziecko zrozumie wszystko za pierwszym razem. Być może w ciągu najbliższych lat będziesz musiała powrócić jeszcze do tej rozmowy.

Dysleksja może być frustrująca i wyczerpująca zarówno dla dzieci, jak i rodziców, ale przy odpowiedniej pomocy można pokonać dysleksję oraz sprawić, że stanie się prawdziwym darem.

Twoje dziecko musi czuć, że w niego wierzysz. Wyraź zaufanie, wiedząc, że odniesie sukces i daj do zrozumienia, że będziesz tam, aby wspierać go na każdym kroku. Twoje dziecko może się potykać kilka razy podczas tej podróży, ale jeśli zapewnisz je, że zawsze będziesz u jego boku, będzie miało moc, aby zrobić kolejny krok naprzód.       

Mama z córką odrabiają lekcję

9. DYSLEKSJA TO DAR

Wyjaśnij swojemu dziecku, że dysleksja myślenie obrazami, a nie słowami, więc nauka czytania i pisania jest jak wspinaczka na górę – trudna, ale warto. A kiedy już wejdziesz na górę, nie musisz już się na nią wspinać. Ale jest też druga strona medalu! Ludzie z dysleksją mają bogatą wyobraźnię, potrafią znaleźć niekonwencjonalne rozwiązania dla wielu problemów, są niesmowicie pomysłowi, mają talenty do sportów, konstruowania oraz zdolności artystyczne. I w dziedzinach, które wymagają tych talentów osiągają bez trudu sukces!

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest pomocny, podziel się nim z innymi rodzicami.          

Życzę Tobie i Twojemu dziecku owocnej pracy w pokonywaniu trudności szkolnych!